LAPBOOK- RZEKA DRWĘCA

W związku z nadchodzącym 70-leciem połączenia Golubia i Dobrzynia, dzieci na warsztatach twórczych przygotowały lapbooki, nawiązujące do tematyki wydarzenia. Poniżej przedstawiamy Państwu krótką prezentację pierwszej wykonanej pracy, której tematem przewodnim jest Rzeka Drwęca. W kolejnych dniach zaprezentujemy pozostałe. Autorkami lapbooka są Kaja i Iga.

LINK DO FILMU: https://youtu.be/PXwoMvUUeOk

POMYSŁOWE DZIECIAKI

POMYSŁOWE DZIECIAKI

WARSZTATY TWÓRCZE

Zapraszamy na ostatnie warsztaty twórcze w sezonie artystycznym 2019/2020. Dziękujemy Wszystkim, którzy uczęszczali na zajęcia do Domu Kultury, a w późniejszym czasie chętnie uczestniczyli w nich online. Mamy nadzieję, że spotkamy się z Wami po przerwie wakacyjnej w budynku Domu Kultury. Wszystkim "Pomysłowym Dzieciakom" życzymy udanych wakacji! 

Instrukcja: 

1. ) Do wykonania dzisiejszego papierowego zwierzątka, potrzebne nam będą: nożyczki, ołówek, patyczek (np. od lodów), klej, ruchome oczka, dwa szablony (większe i mniejsze kółko), tylnia kartka z bloku, kolorowe kartki papieru (w tym żółta i pomarańczowa, które będą nam potrzebne do stworzenia kończyn zwierzątka).

2. Na początku odrysowujemy szablony na tylniej kartce z bloku i wycinamy.

3.Oba szablony sklejamy ze sobą tak, jak na załączonym zdjęciu.

4.Na kartkach papieru odrysowujemy sześć szablonów dłoni (nie ma znaczenia która), a następnie je wycinamy.

5. Wycięte dłonie przyklejamy do naszych sklejonych szablonów.

6. Z żółtej kartki wycinamy dwa paski (dowolnej długości) oraz trójkąt, który będzie dziobem dla naszego indyka.

7.Wycięte paski składamy w harmonijkę.

8. Z pomarańczowej kartki wycinami łapki, które będziemy przyklejać do pasków złożonych w harmonijkę.

9. Następnie przyklajmy do naszego indyka nogi, oczy oraz dziób. Nasza praca prezentuje się tak. Podzielcie się z nami Waszymi pracami w komentarzu 

 
 
 
 
 

WARSZTATY TWÓRCZE

Zapraszamy na przedostatnie zajęcia w sezonie artystycznym 2019/2020. Wykonamy rosnące farbki.
 
INSTRUKCJA:
 
1) Do wykonania rosnących farbek potrzebne nam będą: mąka pszenna, sól, kolorowa kreda w dowolnym kolorze, woda, odrobina płynu do kąpieli, miska, łyżka oraz tarka.
2) Do miski wsypujemy 3 łyżki mąki oraz 3 łyżki soli.
3) Następnie wlewamy 1,5 łyżki płynu do kąpieli oraz około pół szklanki wody.
4) Do miski ścieramy na tarce kredę i całość mieszamy. Jeśli jest za gęste, można dolać wody.
5) Przygotowana farba wygląda podobnie jak na zdjęciu. Można przygotować kilka, dowolnych kolorów.
6) Farbę można nakładać za pomocą patyczka czy słomki na kartkę papieru. Po nałożeniu kartkę z pracą wkładamy do mikrofalówki na około 30-60 sekund, aby nieco zostały utwardzone.

 

WARSZTATY TWÓRCZE

Witajcie w kolejnej części warsztatów twórczych "Pomysłowe Dzieciaki". Podczas dzisiejszych zajęć przedstawiamy prostą grę, w którą możecie zagrać w domu czy ogródku. Zaczynamy!

INSTRUKCJA:

1. Do przygotowania gry potrzebne nam będą:
- papierowe talerze (około 8-12)
- nożyczki
- marker / pisak
- woreczek foliowy
- groch łuskany
- kawałek materiału (chusteczka materiałowa)

2. Na początku przygotuj talerze oraz nożyczki.

3. W talerzach powycinaj otwory. Ważne, aby różniły się one między sobą wielkością.

4. Na poszczególnych talerzach wypisz markerem punktację. Możesz ją ustalić w dowolny sposób. Proponujemu jednak, aby na talerzach z większym wyciętym otworem punktacja była niższa, niż na tych z mniejszym.

5. W kolejnym kroku przygotowań potrzebny nam bdzie groch, woreczek foliowy oraz kawałek materiału.

6. Do woreczka foliowego wsyp groch, a następnie zawiąż całość. Resztę woreczka, która odstaje po zawiązaniu, można odciąć.

7. Woreczek foliowy umieść w materiale (chusteczce materiałowej), a następnie zawiąż (ma supeł lub kawałekim sznurka). Pozostałą część, która przeszkadza, można swobodnie obciąć.

8. Na podłodze rozłoż w dowolnej kombinacji wycięte talerze z numeracją.

9. Odsuń się od talerzy na odległość około 2 metrów i za pomocą przygotowanego woreczka z grochem staraj się trafić w środek talerza. Jeśli Ci się uda, zdobywasz tyle punktów, ile widnieje na danym talerzu. Jeśli spudłujesz, kolejka przechodzi na następnego gracza. Jeśli grasz sam, spróbuj ponownie.

WARSZTATY TWÓRCZE

1) Do wykonania medalu dla Mamy potrzebne będą: klej na ciepło, pistolet do kleju na ciepło, nożyczki, kawałek wstążki, brokat, dowolnego rodzaju cekiny, nożyczki, folia do kwiatów lub podkładka plastikowa.

2) Za pomocą pistoletu i kleju nakreśl na folii (podkładce plastikowej) kształt medalu.

3) Następnie fragmentami kleju uzpełniaj medal, przykładając jednocześnie do kleju cekiny lub brokat.

4) Poczkaj aż cały medal dobrze wyschnie i zastygnie.

5) Następnie odklej delikatnie medal od powierzchni, na której był przygotowywany.

6) Odwróć go na drugą stronę i za pomocą kleju na ciepło przyklej fragment wstążki. Jeśli jest za długa, można ją dociąć nożyczkami.

7) Tak wygląda gotowy medal. Podzielcie się swoimi pracami w komentarzu. 

WARSZTATY TWÓRCZE

W ramach dzisiejszych zajęć twórczych, proponujemy dwie gry, które tematycznie nawiązują do Domu Kultury.
Wykreślanka to forma popularnej zabawy, w której należy znaleźć wszystkie słowa ukryte w kwadracie: https://wordwall.net/play/8123/271/57
Labirynt, to gra, w której trzeba dotrzeć do prawidłowej odpowiedzi i unikać pułapek: https://wordwall.net/play/8142/999/848

POMYSŁOWE DZIECIAKI

Na dzisiejszych zajęciach przygotujemy GNIOTKA, który pomoże Wam się odstresować w trudniejszej chwili :)

1) Do przygotowania gniotka będziemy potrzebować: mąkę, sznurek (może być kolorowa wełna), nożyczki, pisak do płyt CD, jeden balon, butelka po wodzie 0,5 l, lejek.

2) Na samym początku, za pomocą lejka, wsypujemy do butelki po wodzie mąkę. Na kolejnym zdjęciu przedstawioną jest ilość, ile mąki można wsypać.

3) Do butelki wsypujemy mąkę, U nas wygląda to tak. Możesz jednak wsypać jej nieco mniej, żeby nie uciekła z Waszego balona :)

5) Następnie nadmuchujemy balon.

6) Nadmuchany balon nakładamy na butelkę z mąką. Uważajcie, aby nie uciekło z niego powietrze.

7) Butelkę odwracamy "do góry nogami" i naciskając, wsypujemy całą zawartość do naszego balona.

8) Następnie ostrożnie usuwamy powietrze z balona. Istnieje możliwość, że mąki może być nieco za dużo i może się ona z niego wydostać. Następnie zawiąż balon tak, jak na załączonym zdjęciu.

9) W kolejnym etapie pracy przygotuj sznurek (wełnę) oraz nożyczki. Potnij wełnę na około 8-10 cm odcinki. Ich ilość jest zależna od Was. Będą one czupryną naszego gniotka.

10) Na końcówce naszego balona przywiązujemy sznurki. Można to robić pojedynczo lub partiami, po kilka sztuk na raz.

10) Na samym końcu, za pomocą pisaka do płyt CD, możesz namalować na nim dowolne kształty. Tak wygląda nasz, gotowy gniotek :) Mam nadzieję, że Wam się podobało. Do zobaczenia za tydzień! :)
 

WARSZTATY TWÓRCZE

Witajcie na kolejnych warsztatach twórczych. Jak co środę, przygotowaliśmy dla Was zajęcia, których tematem jest GALAXY JAR. Zaczynamy! :)

1) Do przygotowania naszego "galaktycznego słoika" potrzebne nam będą: słoik po dżemie, woda, brokat, tusz do pieczątek, wata, oliwka dla dzieci i opcjonalnie cekiny.

2) Na samym początku do słoika wlewamy nieco wody, która będzie naszą bazą.

3) Do wody dolewamy oliwkę dla dzieci i energicznie mieszamy.

4) W kolejnym etapie potrzebny nam będzie tusz do pieczątek. My użyliśmy czarnego oraz czerwonego.

5) Do słoika wlewamy kilka kropel tuszu, a następnie wszystko energicznie mieszamy, aby kolory tuszu zmieszały się z naszą bazą.

6) Do słoika można dosypać dowolne kolory brokatu i cekiny. Ich ilość zależy od Was, jednak duża zawartość spowoduje lepszy końcowy efekt.

7) Całość mieszamy a po wymieszaniu dokładamy watę do naszego słoika. Wata nasiąknie naszym różnokolorowym płynem.
 
8) Następnie uzupełniamy przestrzeń słoika oliwką dla dzieci i rozprowadzamy po całym słoiku. Staramy się delikatnie wymieszać.
9) Nasz "galaktyczny słoik" prezentuje się mniej więcej tak. Niestety zdjęcie nie oddaje w dużej mierze efektu końcowego, jednak wyszedł bardzo interesujący.
10) Na wierzch możecie dosypać brokatu. Jak Wam poszło?  :)

WARSZTATY TWÓRCZE

Witajcie na kolejnych warsztatach twórczych. Tym razem wykonamy kolorową żaglówkę. Jesteście gotowi? Zatem zaczynamy!

1) Do przygotowania łódki potrzebne nam będą: pusta wytłaczanka po jajkach, klej, dziurkacz, dwie słomki, kartka z bloku technicznego w dowolnym kolorze, pędzel, dwie farby plakatowe w dowolnych kolorach, linijka, ołówek i nożyczki.

2) Na początku przygotuj wytłaczankę po jajkach oraz nożyczki.

3) Do pracy będzie nam potrzebna część z "wypustkami", dlatego też rozetnij wytłaczankę wzdłuż linii. Następnie rozetnij ją tak, jak na widocznym zdjęciu.

4) Teraz przygotuj dwie farby i pędzel. Będziemy malować!

5) Część wewnętrzną wytłaczanki pomaluj jednym kolorem, natomiast część zewnętrzną drugim. U nas są dwa niebieskie kolory w różnych odcieniach, jednak na zdjęciu tego dobrze nie widać :)

6) Teraz przygotuj kartkę z bloku technicznego, ołówek i linijkę. Będziemy rysować żagle!

7) Twoje żagle mogą być w dowolnym kształcie. Możesz spróbować takie, jak u nas. Będzie łatwo je zamocować na masztach naszej żaglówki :)

8) Wytnij żagle i przygotuj dziurkacz. Jeśli chcesz,  na żaglach możesz narysować dowolny rysunek kredkami.

9) Zrób dziury w żaglach, mniej więcej w taki sposób, jak na załączonym zdjęciu.

10) Teraz przygotuj słomki i nożyczki. Ze słomek stworzymy maszty do naszej żaglówki. Obetnij końcówki słomek.

11) Zamocuj żagle na masztach, przewlekając je przez dziury zrobione dziurkaczem. Zdjęcie prezentuje przód i tył masztu. Jeśli słomka jest zbyt wąska, a żagle spadają, możesz spróbować przykleić ich końcówki klejem.

12) Następnie zamocuj żagle w widocznych otworach w wytłaczance po jajkach. Nasz żaglówka jest już gotowa! Możesz ją wykorzystać do zabawy czy też jako ciekawy dodatek do przechowywania ciekawych skarbów. Do zobaczenia za tydzień! :)

ZAJĘCIA TWÓRCZE- "POMYSŁOWE DZIECIAKI"

Witajcie na kolejnych warsztatach twórczych. Dziś mamy dla Was przygotowane zajęcia, podczas których będziecie mogli wykonać organizer na swoje biurka. Sprawdzi się doskonale do uporządkowania długopisów, nożyczek, pisaków itp. Zaczynamy! :)

1) Do wykonania organizera potrzebne nam będą: nożyczki, pędzel, ołówek, klej w sztyfcie, farba akrylowa w dowolnym kolorze, cztery kartki papieru, jedna puszka po pomidorach/groszku/kukurydzy.
 
2) Na samym początku przygotuj puszkę, farbę i pędzel.
3) Puszkę pomaluj farbą i odstaw do wyschnięcia. Dla lepszego efektu można ja pomalować dwukrotnie, aby całość była pomalowana, a kolor puszki za mocno nie przebijał spod farby.
4) Teraz do pracy przygotuj nożyczki, ołówek i kartkę papieru. Będą nam one potrzebne do stworzenia oczu.
5) Pomyśl, jaki kształt będą miały Twoje oczy? Moje wyglądają tak :) Kiedy Twoje też będą gotowe, narysuj je na kartce, a następnie wytnij.
6) Świetnie Ci poszło! To teraz czas na kolejną część. Przygotuj kartkę w innym kolorze, która przyda nam się do małej korekty wzroku :)  Na kartce narysuj nieco mniejsze oczy, lecz w podobnym kształcie do tych, które przygotowane zostały poprzednio.
7) Po narysowaniu ich, wytnij. Obie pary oczu mogą prezentować się mniej więcej tak, jak na zdjęciu.
8) Teraz przygotuj klej. Mniejsze oczy przyklej na te większe.
 
9) Z kolejnej kartki papieru wykonamy buzię dla naszego organizera. W jakim kształcie będzie Wasza?
10) Czy stworzyliśmy podobną buzię?
12) To teraz ostatnia kartka papieru, z której powstaną zęby!  Narysujcie na kartce takie zęby, jakie chcecie, następnie je wytnijcie.
13) Może wyglądają nieco groźnie, ale wcale takie nie są :)
14) Teraz weź w rękę klej i zęby przyklej w odpowiednie miejsca na buzi, tam gdzie uważasz, że powinny być.
15) Świetnie! Teraz będziemy składać w całość nasz organizer. Przygotuj puszkę, oczy i buzię, a następnie przyklej je do puszki. Na następnym zdjęciu zobaczycie, jak wygląda nasz organizer.
16) Tadaam! Oto on!
Możecie go wykorzystać do przechowywania różnorodnych gadżetów. My umieściliśmy w nim nożyczki, pisaki, taśmę klejącą długopisy. Co znajdzie się w Waszym?
Zajęcia dobiegły końca. Mamy nadzieję, że mieliście sporo frajdy w przygotowywaniu swojego organizera. Podzielcie się z nami Waszymi pracami. Do zobaczenia! :)
 

POMYSŁOWE DZIECIAKI NA ŚWIĘTA

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY